Lidex – Twój partner techniczny
wydarzenia stacjonarne, hybrydowe, online
Audiodeskrypcja
Czym jest audiodeskrypcja? Dla kogo jest przeznaczona ta usługa?
„Dzięki dodatkowym komentarzom słownym, osoby z deficytem wzroku mogą poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, a także teatralnej, scenicznej oraz filmowej. Podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne, znaczące informacje wizualne takie jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Audiodeskrypcja poprzez zwięzłe, obiektywne opisy scen umożliwia widzom niewidomym samodzielną interpretację treści wizualnych. Pozwala podążać za rozwijającym się wątkiem historii – nie tylko usłyszeć, ale i zrozumieć co dzieje się na scenie, ekranie czy obrazie. Pozostawia w odbiorcy ulotne, refleksyjne odczucie, które chciał przekazać twórca.”
(źródło: Audiodeskrypcja. „Obraz słowem malowany”, Barbara Szymańska, Audiodeskrypcja.pl)
Audiodeskrypcja powstała w Stanach Zjednoczonych w roku 1981, w waszyngtońskim teatrze Arena Stage. To tu niewidoma Margaret Pfanstiehl i jej mąż opracowali i wdrożyli system do narracji dla osób niewidzących – nazwany później audiodeskrypcją.
Audiodeskrypcja podczas Twoich wydarzeń
Jeśli jesteś decydentem zaangażowanym w organizację wystaw, festiwali filmowych, spektakli teatralnych, innych imprez kulturalnych, w których warstwa wizualna ma kluczowe znaczenie, zaproś do udziału w tych wydarzeniach także i osoby niewidome i niedowidzące.
Włącz się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i wyrównywania nierówności. Dzięki Twoim staraniom i usłudze audiodeskrypcji emocje i doznania odczuwane podczas:
- projekcji filmów
- spektakli teatralnych
- imprez medialnych, widowisk
- zwiedzania muzeów, galerii i innych obiektów
staną się także dostępne dla osób z niepełnosprawnościami – niewidomych i niedowidzących. Zaprosisz je do pełnego udziału w przeżyciach, jakie oferują innym uczestnikom organizowane przez Ciebie wydarzenia.
Nasze doświadczenia w realizacji audiodeskrypcji:
W teatrze
Począwszy od roku 2008 Lidex zapewnia możliwość realizacji audiodeskrypcji podczas spektakli teatralnych. Realizowaliśmy wtedy tę usługę dla Teatru Praskiego – pierwszej warszawskiej sceny teatralnej, która zaprosiła na spektakle z audiodeskrypcją osoby niewidzące oraz niedowidzące.
W kinie
Także od roku 2008 zapewnialiśmy sprzęt do audiodeskrypcji dla projektu KINO POZA CISZĄ I CIEMNOŚCIĄ – tym samym po raz pierwszy wiele osób niewidzących, a także niedowidzących uczestniczyło w projekcjach filmów fabularnych w kinach w Warszawie.
Do realizacji usługi audiodeskrypcji wykorzystujemy odbiorniki do tłumaczeń symultanicznych, infoporty, telefony komórkowe.
Pomyśl o zrównoważonym rozwoju, o równych szansach i zapewnij osobom niewidzącym, a także niedowidzącym możliwość udziału w Twoich wydarzeniach.
Jeśli działania w ramach wyrównywania nierówności nie są Ci obce lub też chcesz je zainicjować – zapraszamy Cię do szerszej współpracy. Propagujemy bowiem wśród naszych Klientów usługi służące do komunikacji słownej z osobami z niepełnosprawnościami. Mamy wiedzę i doświadczenie w konwersji przekazów pisemnych na potrzeby osób niewidomych i niedowidzących czyli w ich zapisie alfabetem Braille’a. Realizujemy także tłumaczenia migowe dla osób niesłyszących (włącznie z ich ewentualnym nagraniem i montażem materiału).
Skontaktuj się z nami:
Warszawa audiodeskrypcja
Trójmiasto audiodeskrypcja
Katowice audiodeskrypcja
lub przez poniższy formularz kontaktowy
- Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.