W ramach wystawy “Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim w Warszawie, której uroczyste otwarcie nastąpiło 9 listopada, zobaczyć można 500 dzieł sztuki, kilkaset fotografii dokumentalnych, dokumenty archiwalne, montaże filmowe, usłyszeć można także ścieżki dźwiękowe związane z tematem wolności.
Celem wystawy jest zaprezentowanie zbliżonych sytuacji, które miały miejsce w historii naszego narodu, i prezentowanych w różnych okolicznościach postaw opartych na tych ciągle samych wartościach. Niezmiernie ważne są tu pejzaże, które wyrażają narodową tożsamość, zaś przedstawienie ludzkich doświadczeń umożliwiają fotografie, na których utrwalono twarze uczestników wydarzeń historycznych, oraz fragmenty listów, pamiętników, zapisków i wspomnień.
Ścieżki dźwiękowe i wizualizacje, prezentowane na wystawie jako jej istotny składnik, skompilowane są z unikatowych nagrań archiwalnych – audycji Polskiego Radia i Radia “Solidarność”, pochodzących z Archiwum Polskiego Radia, oraz programów Telewizji Polskiej. Towarzyszące im rockowe i bluesowe utwory lat 70. i 80. wyrażały nadzieje młodego pokolenia. Były znakiem wolności.
Wystawa czynna będzie do 31 marca 2019 r. Podczas ekspozycji będzie można zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami historycznymi w latach 1914–1989, począwszy od epopei Legionów Polskich, kończąc na politycznym przełomie 1989 roku.
Lidex jest wieloletnim partnerem Zamku Królewskiego w Warszawie i w ramach tego wydarzenia zrealizował transmisję online z otwarcia wystawy, a także przez cały czas jej trwania zapewnia obsługę audio całej ekspozycji.